Najstarszym szlakiem w Tatrach

Toporowa Cyrhla

Toporowa Cyrhla – Psia Trawka – Polana Waksmundzka – Gęsia Szyja – Rusinowa Polana – Palenica Białczańska. Fragment tej trasy to najstarszy szlak turystyczny po polskiej stronie Tatr, wyznakowany w 1887 roku przez Walerego Eljasza Radzikowskiego. Powędrujemy wśród morem dawnych lodowców Doliny Suchej Wody i Doliny Pańszczyce, porośniętych unikatowymi świerczynami namorenowymi. Po drodze spotkamy małe leśne torfowiska i polany pasterskie. Najwyższym punktem wycieczki jest wierzchołek Gęsiej Szyi (1489 m n.p.m.) z ciekawymi dolomitowymi skałkami i roślinnością naskalną. Szczyt oraz leżąca u jego podnóża Rusinowa Polana należą do najbardziej widokowych miejsc w Tatrach – można stąd podziwiać kilkadziesiąt szczytów Tatr Wysokich i Bielskich, w tym najwyższą górę Tatr - Gerlach. W wysokogórski krajobraz pięknie wkomponowują się zabytkowe szałasy pasterskie. Na Rusinowej Polanie latem pasą się owce, a w bacówce możemy spróbować świeżych oscypków i napić się żentycy. Niedaleko polany znajduje się też ciekawy obiekt sakralny - Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr.
 

Poleca: Jasiek Sabała
Miejsca polecane przez bohaterów
Jasiek

Kocham przyrodę i codziennie mam z nią do czynienia.  Pokazuję ludziom jak o nią dbać i co oferuje nam w zamian.

Ania

Jestem przewodniczką i na co dzień odkrywam przed innymi piękno wyjątkowych miejsc. Miejsc, które warto zobaczyć na własne oczy.

Rodzina Mazurków

Uwielbiamy rodzinne podróże i wypady za miasto. Wspólnie odkrywamy to, co przyjazne rodzinie. Znajdujemy miejsca w których można czuć się jak u siebie, a dzieci są w swoim żywiole.

Bartosz i Maja

Smakujemy Małopolskę. I wciąż jesteśmy jej głodni. Podróżujemy po niej by poznawać i odkrywać jej kulinarne tajemnice.

Anna

U mnie wiele kręci się wokół roweru. Więc kiedy tylko znajduję czas z przyjemnością odkrywam Małopolskę i na okrągło szukam dla siebie nowych tras.